راهنمای استفاده اجاق گاز

در هر تخصصی که باشید و هرکاری که درحال انجام دادن آن هستید، داشتن مهارت در استفاده از ابزار یکی از مهم‌ترین مهارت‌های شماست. اگر بدانید که چطور از ابزار‌هایتان استفاده کنید، این موضوع روی کیفیت غذا‌های شما هم تاثیر خواهد گذاشت. یکی از ابزار‌هایی که باید به خوبی کار با آن را بیاموزید، اجاق گاز است. شاید از نظر شما اجاق گاز وسیله‌ای ساده است اما باید بدانید استفاده نادرست از آن می‌تواند در کیفیت آشپزی‌تان موثر باشد. در راهنمای استفاده اجاق گاز با ما همراه باشید تا مثل حرفه‌ای‌ها آموزش ببینید. همچنین در این مقاله نکاتی را می‌گوییم تا از بروز حوادث جلوگیری شود و عمر اجاق گاز شما نیز افزایش یابد.

راهنمای استفاده اجاق‌ گاز

اجاق گازها در دو نوع برقی و گازی وجود دارند. بسته به اندازه و امکانات آن‌ها می‌توانید برای پختن غذا استفاده کنید و در صورتی که فر و امکانات اضافی داشته باشند، برای پختن کیک و شیرینی و حتی مرغ و جوجه و سایر غذاها نیز استفاده کنید.

راهنمای قدم به قدم استفاده از اجاق گاز

اجاق گاز کاربرد‌های مختلفی دارد و بسته به نیاز شما می‌تواند در حالت‌های مختلفی قرار بگیرد. در راهنمای استفاده اجاق گاز با ما همراه باشید تا شما را با این حالت‌ها آشنا کنیم. همچنین نکاتی که باید رعایت کنید تا اجاق گاز شما عمر بیشتری داشته باشد را نیز به شما می‌گوییم.

 • بهترین کار در استفاده از هر اجاق گازی این است که ابتدا دفترچه راهنمای آن را بخوانید. از آنجایی که تفاوت در مدل‌ها و امکانات بسیار زیاد است، این کار می‌تواند شما را با تمام امکانات اجاق گاز آشنا کند. با دقت و حوصله این دفترچه را بخوانید، همه‌ی امکانات را ببینید و به صورت ایمن امتحان کنید.
 • اولین نکته این است که آستین‌ها را بالا بزنید. چرا که بعضی از الیاف در صورت تماس و حتی نزدیک شدن به شعله گاز، دچار حریق می‌شوند. در استفاده از اجاق گاز سوختن مو‌های بلند سر یا آتش گرفتن لباس احتمال زیادی دارد. پس مراقب باشید تا این حوادث برای شما رخ ندهد.
 • اگر اجاق گاز شما برقی است پس اول دکمه مربوط به روشن شدن دستگاه را فشار دهید. همچنین در صفحات دیجیتال با دکمه‌های + و – می‌توانید درجه حرارت کم و زیاد کنید.
 • در اجاق گازهایی که گازسوز هستند و دارای فندک خودکار نیز می‌باشند، حدود ۵ ثانیه پیچ گاز را فشار دهید تا فندک عمل کرده و اجاق گاز روشن شود. در بعضی مدل‌ها ممکن است اجاق گاز بلافاصله روشن نشود. این جای نگرانی ندارد و همانطور که بیان شد ممکن است تا ۵ ثانیه طول بکشد.
 • نکته‌ای که باید هنگام گذاشتن ظروف روی هر شعله باید به آن توجه داشته باشید، این است که هر ظرف را روی شعله مناسب و اندازه‌ی خودش قرار دهید. شعله‌های بیشتر و قوی تر موجب سوختن کناره‌های قابلمه می‌شوند.
 • همچنین پایه‌های محافظ یا همان سپر‌ها را روی اجاق گاز نصب کنید. از فشار وارد کردن هنگام قرار دادن ظرف‌ها مخصوصا در هنگام استفاده از اجاق گازهای توکار، خودداری کنید چرا که احتمال شکستگی و آسیب به صفحه بسیار زیاد است.
 • اگر اجاق گاز شما دارای امکاناتی مانند فر است یا اینکه دارای تایمر‌های مخصوص یا تکنولوژی‌های خاص می‌باشد، ابتدا دفترچه راهنما را بخوانید. چرا که ممکن است سیستم آن‌ها به طور کلی شبیه باشد اما در جزئیات ممکن است متفاوت باشند و هر تولید کننده‌ای یک سیستم خاص برای فر و صفحات دیجیتال کنترل کننده آن داشته باشد.
 • یک نکته برای زیاد کردن عمر فر این است که مراقب باشید تا غذا درون فر ریخته نشود. چرا که بعضی از بخش‌های فر به راحتی تمیز نمی‌شود و ممکن است نتوانید آن‌ها را کاملا تمیز کنید یا هنگام تمیز کردن به فر آسیب بزنید.
 • راهنمای استفاده اجاق گاز پس از هر بار استفاده

  • یکی از کار‌هایی که هنگام استفاده از اجاق گاز باید انجام بدهید این است که اگر در حال هم زدن غذا در ظرف هستید، دسته آن را نگهدارید تا ظرف واژگون نشود یا اینکه کشیدن شدن آن روی اجاق گاز باعث خراش و آسیب به صفحه نشود.
  • اگر روی قسمت‌های مختلف اجاق گاز مثل مشعل یا دیگر قسمت‌های مربوط به شعله غذا ریخته و کثیف شده باشد، باید آن را تمیز کنید. به کمک یک مسواک کهنه آن را کاملا تمیز کنید و از مواد شوینده‌ای که خوردگی به وجود می‌آورد خودداری کنید. این تمیزکاری را باید با صبر و حوصله انجام دهید و مراقب باشید که به اجزایی مثل فندک صدمه‌ای وارد نکنید.
  • همچنین در اجاق گازهای صفحه‌ای می‌توانید با یک پارچه این کار را انجام دهید و از ریختن مایعات شوینده روی آن خودداری کنید.
  • اگر بعد از هر بار استفاده اجاق گاز یا فر آن را به طور صحیح تمیز کنید، عمر دستگاه طولانی خواهد بود. همچنین در بعضی از اجاق گازها یک سیستم خودکار برای تمیز کردن فر وجود دارد که می‌توانید از آن هم کمک بگیرید.
  • اگر غذا روی مشعل ریخته و نمی‌توانید آن را پاک کنید، با کمک یک سوزن آن را خارج کنید. مراقب باشید که آن را بیشتر داخل شعله نبرید.
  • چدن‌های روی شعله‌ها را می‌توانید هر از گاهی با مایع ظرفشویی بشویید.
  • اگر مشکلی برای شعله پیش بیاید و با تمیز کردن آن مشکل حل نشود، بهتر است با نمایندگی یا خدمات پس‌از‌فروش و یا با تعمیرکار تماس بگیرید.
  • اگر بعد از مدتی فندک خودکار دچار مشکل بشود شما می‌توانید اجاق گاز را با فندک دستی یا کبریت روشن کنید. فقط مراقب باشید که بعد از روشن شدن شعله خیلی سریع دست خود را عقب بکشید تا دچار سوختگی نشوید. ابتدا کبریت یا فندک را روشن کرده و سپس گاز را باز کنید. هرگز این کار را به صورت برعکس انجام ندهید. چرا که اگر گاز به مدت زیادی باز باشد احتمال حریق و حتی انفجار نیز وجود دارد. همچنین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از فندک‌هایی با دسته‌های بلند استفاده کنید تا از سوختن دست یا لباس جلوگیری شود.
  • اگر در آشپزخانه بوی گوگرد یا نشت گاز حس کردید، به هیچ وجه کبریت یا فندک را روشن نکنید. بهترین کار این است که هرچه سریع‌تر از شیر اصلی گاز که بعد از کنتور گاز وجود دارد را ببندید و همچنین برق را هم از منبع و فیوز اصلی قطع کنید. سپس در و پنجره‌ها را باز کنید و از خانه خارج شوید. در صورتی که حالت تهوع، سرگیجه یا علائم مشابه‌ای دارید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.
  • وجود سنسور‌های نشت‌گاز و سنسور ترموکوپل می‌تواند تا حد زیادی از نشت گاز جلوگیری کند. همچنین در برخی از اجاق گازها یک سنسور یا چراغ مربوط به نشت گاز وجود دارد. اگر این چراغ روشن باشد باید فورا شیر گاز را بسته و با تعمیرکار تماس بگیرید.
  • سعی کنید هنگامی که غذا روی گاز است، در آشپزخانه حضور داشته باشید و از منزل خارج نشوید. چرا که ممکن است کودک‌تان وارد آشپزخانه شود و یا آتش سوزی رخ دهد و حتی غذا سر رفته و اجاق گاز را خاموش کرده و در این حالت اجاق گاز دچار نشت گاز می‌شود.
  • حتما تهویه مناسب برای آشپزخانه داشته باشید. یک هود برای اجاق گاز و یک یا دو تهویه برای آشپزخانه در نظر بگیرید.