آموزش نحوه استفاده از فر گازی و برقی

وجود فر در هر آشپزخانه ای ضروری است. و هر کدبانویی برای آنکه بتواند هنر آشپزی خود را به بهترین نحو ممکن به نمایش درآورد نیاز به یک فر دارد. خوشبختانه امروزه انواع بسیار متنوعی از فرها در بازار موجودند و شما می توانید طبق سلیقه و معیارهایی که در نظر دارید، مدلی با بیشترین کارایی را تهیه نمایید. اما آنچه که مهم است آگاهی از طریقه استفاده از فر خریداری شده است. مسلما هر محصول دارای ویژگی های متفاوتی بوده و طرز کار آن با سایر مدل ها فرق دارد.

طرز استفاده از فر برقی

اغلب فرهای موجود در بازار، برقی هستند. این فرها معمولا دارای المنت هایی هستند که با دریافت جریان برق گرما تولید می کنند. این یک توضیح ساده از نحوه عملکرد فرهای برقی است. اما استفاده از آنها به سادگی بیان این جمله ساده نیست. اگر به منظور خرید یک فر توکار برقی به بازار مراجعه کنید با تنوع بینظیری از رنگ، طرح، مدل، برند و… مواجه خواهید شد. معمولا نحوه استفاده از هر محصول در قالب یک دفترچه راهنما نگارش شده و همراه با آن محصول به مشتری ارائه می شود. بنابراین در ابتدا این دفترچه را به طور کامل مطالعه کنید و نکات لازم را فراگیرید.

اصول اولیه کار با فر مانند روشن و خاموش کردن آن، تنظیم دمای مناسب برای پخت انواع غذاها، انتخاب طبقه مناسب جهت قرار دادن سینی، استفاده از جوجه گردان و سایر امکانات فر از جمله نکات مهم هستند که باید همواره مورد توجه قرار گیرند. در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

نکات و روش استفاده از فر گازی

اولین فرهایی که تولید شدند گازی بودند. امروزه نیز فر توکار گازی از جمله محصولات پرطرفدار است. اما با چهره ای جدید و یا بهتر است بگوییم در قالب مدل های مدرن در اختیار کاربران قرار گرفته اند. فر گازی نیز نکات و طرز استفاده مخصوص خود را دارد که شما می توانید با مطالعه دفترچه مربوط به مدل خریداری شده با آنها آشنا شوید. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نحوه تنظیم دما را یاد بگیرید.
 • زمان مناسبی را برای پخت در نظر بگیرید.
 • از قالب ها و ظروف مناسب استفاده کنید. برای مثال قالب های فلزی برای برشته کردن غذا مناسب هستند. قالب های تیره گرما را بیشتر جذب می کنند.
 • به بهترین نحو از طبقات فر استفاده کنید.

  اهمیت نحوه تنظیم فر برقی و گازی

  صرفنظر از مقایسه فر برقی و گازی باید بگوییم که حتی اگر بهترین و گران قیمت ترین فر دنیا را هم خریداری کرده باشید، تا زمانی که طرز کار با آن و نحوه تنظیم آن را فرا نگیرید به مشکل برخورد می کنید. یک بار ممکن است غذای شما بسوزد یا بعد از اتمام زمان معین، همچنان خام بماند. گاه ممکن است سطح خارجی غذا کاملا برشته شده باشد اما داخل آن نپخته باشد. چنین مشکلاتی شما را عصبانی خواهند کرد. در بدترین شرایط، تنظیمات نادرست می توانند به دستگاه نیز آسیب برسانند که علاوه بر عصبانیت، هزینه هایی را نیز در بر خواهد داشت!

  کاربرد ساعت،تایمر یا زمان سنج (Timer)

  تنظیم تایمر یا زمان سنج فر اولین کاری است که باید انجام دهید. در واقع تا زمانی که تایمر تنظیم نشده و زمان پخت مشخص نشود دستگاه شما آغاز به کار نخواهد کرد. این عامل، زمان پخت غذا را به دستگاه می دهد و با به پایان رسیدن این زمان، دستگاه خاموش می شود یا به شما هشدار می دهد که غذای شما آماده است. در برخی از مدل ها، تایمر فر به شکل ولوم است که در اطراف آن اعدادی نوشته شده اند. شما می توانید با پیچاندن ولوم، زمان را مشخص کنید. مدل های جدیدتر دارای یک صفحه کلید یا پنل لمسی هستند و شما باید با فشار دادن دکمه مربوطه، تایم دلخواه خود را مشخص کنید.

  تنظیم ساعت فر (Clock)

  اغلب فرها دارای ساعت هستند. این ساعت همانند یک ساعت معمولی، زمان را به شما نشان می دهد. تنظیم آن کار سختی نیست. کافی است دکمه Clock را انتخاب کنید و با استفاده از دکمه های مثبت و منفی، ساعت را تنظیم کنید.

  راهنمای تنظیم برنامه پخت (Bake)

  یکی دیگر از مزایای فر که در اغلب مدل ها مشاهده می کنید این است که دارای برنامه های پخت متعددی هستند. این برنامه ها از پیش تعیین شده اند و شما می توانید غذاهای مختلفی را با استفاده از آنها تهیه نمایید. اگر می خواهید از قابلیت پخت آسان فر استفاده کنید باید دکمه Bake را فشار دهید.

  تنظیم برنامه گریل (Broil/Grilling)

  غذاهای کباب شده یا در اصطلاح گریل شده جزو محبوب ترین غذاهایی هستند که در فر طبخ می شوند. زمانی که شما حالت Grill یا Broil را انتخاب می کنید سطح بیرونی غذا به خوبی کباب شده و رگه هایی از رنگ سرخ و طلایی بر روی آن ظاهر می شود که زیبایی ظاهری و طعم خوش غذا را دوچندان می کند.

  از دکمه گرم کن (Warm) چه زمانی استفاده کنیم؟

  اگر غذای شما پخته اما مهمان ها از راه نرسیده اند یا هنوز زمان سرو غذا نشده است می توانید با استفاده از دکمه گرم کن، غذا را گرم نگه دارید. گاهی ممکن است بخواهید غذا را داخل فر گرم کنید و نیازی به تولید گرمای زیاد برای پخت غذا نداشته باشید. در این صورت نیز از همین برنامه استفاده کنید.

  چگونگی تمیز کردن فر (Clean)

  فر، وسیله ای برای پخت و پز است. همواره باید تمیز شود تا غذاهایی که درون آن طبخ می شوند کاملا عاری از هر گونه آلودگی باشند. شما باید با توجه به میزان استفاده ای که از فر دارید هر چند وقت یک بار داخل و بیرون دستگاه فر را به خوبی تمیز کنید. تمیز کردن به دو صورت امکان پذیر است. یا باید به صورت دستی و با استفاده از اسکاج نرم و مواد شوینده شیمیایی یا طبیعی خاص انجام پذیرد و یا اینکه برنامه Clean فر را انتخاب کنید تا فر شما به صورت خودکار تمیز شود. این برنامه نیز از مزایای دیگری است که شرکت های سازنده برای مدل های متنوع فر در نظر گرفته اند.

  زمانی که حالت تمیز کردن فر توکار به صورت خودکار را انتخاب می کنید دمای آن تا میزان مشخصی بالا می رود. چربی ها و هر ماده خوراکی و.. که داخل دستگاه وجود دارد سوخته و خاکستر می شود. در نهایت با استفاده از یک دستمال خشک، خاکسترهای باقی مانده را جمع کنید.